زوج درمانی

همه ما می دانیم که داشتن روابط عاشقانه صحیح ، کار بسیاری سختی می باشد. برای پایدار ماندن یک رابطه ، هر دو طرف باید تمام تلاش خود را بکنند تا از رابطه شان به خوبی محافظت و نگهداری کنند. اگر مشکلی به وجود بیاید باید فوراً برای حل آن اقدام شود تا از عوارض بعدی دیگر جلوگیری شود. در برخی از موارد خود زوجین می توانند مشکل را حل کنند اما در برخی موارد دیگر نیازمند یک مشاور خوب و با تجربه هستند تا به طور تخصصی در قالب خدمات مشاوره زوج درمانی ، مشکل به وجود آمده را حل کنند. هدف نهایی روانشناس و مشاور این است که رابطه شما را به طور سالم و به دور از هر گونه مشکلی که ممکن است به وجود بیاید بسازد.

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی شاخه ای از روان درمانگری است که اساس آن تمرکز بر حل مشکالت و بهبود رابطه بین همسران میباشد. زوج درمانی راهی برای حل مشکالت و کشمکشهای زوجهایی است که خود به تنهایی قادر به حل مشکلاتشان نیستند .فرایند زوج درمانی شامل زن و شوهر و یک فرد آموزش دیده و متخصص در این زمینه است که در خصوص احساسات و افکارشان بحث میکنند. زوج درمانگر به زوجها کمک میکند که زندگی مشترکشان را مورد بررسی قرار دهند و تصمیم بگیرند چه تغییراتی الزامی است. آنها سعی میکنند سوءتفاهم های دوجانبه، انتظارات غیرمعقول، و تصورات بیان نشده ای که باعث تداوم تعارض میان آن دو میشود را برطرف کنند. متأسفانه زوجین اغلب زمانی به زوج درمانگر مراجعه میکنند که مشکالت زیادی دامن گیر رابطه شان شده است، الگوهای ناکارآمد رابطه تثبیت شده اند، روابط عاشقانه تضعیف شده و خشم زیادی ناشی از تعارضات حل نشده بین آنها وجود دارد.تحقیقات نشان میدهند که مشکالت زوجین به طور میانگین، 6 سال قبل از مراجعه به درمانگر آغاز شده است. این گفته به این معنا نیست که زوج درمانی نمیتواند مشکلات پایدار را حل کند؛ بلکه وقتی زوجین با مشکالت پایدار مراجعه میکنند، حل مشکلات آنها نیاز به زمان بیشتر و در کنار آن صرف وقت و انرژی بیشتر و تعهد درمانی بالاتری از طرف هر دو نفر میباشد.

مراحل زوج درمانی

  • تمرکز روی یک مشکل خاص (مانند مشکالت جنسی، اعتیاد به اینترنت و یا حسادت)

  • مشارکت فعال درمانگر در روند درمان رابطه ی دو نفره به جای درمان جداگانه ی هر فرد

  • مداخالت درمانی مبتی بر راه حل و برمحور تغییر از همان ابتدای درمان

  • تعیین اهداف واضح و مشخص برای درمان

فواید زوج درمانی

  • درک بهتر: با انجام جلسات زوج درمانی ، ‌زوجین به درک بهتر و بالاتری از شرایط و موقعیت های یکدیگر میرسند و این موضوع برای درمانِ بهتر و سریع تر ، یک مورد الزامی است. درک متقابل افراد از یکدیگر کمک می کند تا احساسات لازم با اطمینان خاطر بیشتری بیان شود.

  • شناسایی مسائل: روانشناس خوب و متخصص می تواند به شما و رابطه تان کمک کند تا مسائلی را که به طور مکرر در رابطه شما مشکل ایجاد می کند را شناسایی و رفع کنید. مانند درگیری های متداوم ، عدم اعتماد و احساس عدم اطمینان.

  • بهبود مهارت های ارتباطی: روانشناس شما می تواند کمک کند تا شما و شریک زندگی تان به طور صحیح و درست ، نحوه ارتباط با یکدیگر را آموزش ببینید. این مسئله می تواند به شما کمک کند تا موارد مورد نیاز خود را بیان کنید و آنچه را که نیاز دارید بدون توهین و با حفظ حرمت ، به همسر خود انتقال دهید.

  • حل تعارضات: روانشناس شما ، می تواند به شما آموزش دهد تا نحوه صحیح حل مشکلاتی که ممکن از برای یک زوج ، پیش بیاید را یاد بگیرید و آنها را حل کنید.

  • بهبود رضایت از رابطه: انجام جلسات زوج درمانی به بهبود کیفیت کلی رابطه ، کمک شایانی می کند ؛ به طوری که هم شما و هم شریک زندگی تان سطح رضایت لازم را داشته باشید.